Rüyada Ağlamak görmek

Ağlamak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

ağlamayı dinlemek : Bazı tabirciler, feryad ve bağırarak ağlamayı dinlemek, köpeklerin seslerine, ağlayan kadının sesi, ateş körüğünün sesine: def, zil, v.s. gibi şeylerin sesleri de feryad ederek ağlamaya delalet eder, dediler.
Ağlayanları görmek : Bir kimse rüyada bir yerde feryad edilerek ağlandığını görse, o yerde değişiklik, şum ve kötü tedbir meydana gelir. Bundan dolayı da o yer halkının cemiyeti dağılır.
Bağırarak ağlamak : Bağırarak ağlamak, ağlayan kimse tarafından fitne uyandırmaya delalet eder. Bazan da bu şekilde ağlamak, hidayetten sapıklığa veya dinden dönmeye delalet eder.
Dağlanmak : Rüyada dağlanmak ve yanmak aşktır.
feryad ederek ağlamak : Bazan da feryad ederek ağlamak, zurna, ney, kaval ve düdük gibi şeylere, bunlar da feryad ederek ağlamaya delalet eder.
Feryad ederek ağlayan kadın : Bazan da feryad ederek ağlayan kadının sesini dinlemek, tanbur, zurna ve oyun aletleriyle yapılacak düğün cemiyetine delalet eder.
Gözyaşları : Gözyaşları nokta gibidir. Gözkapaklarında olan kirpikler onlara gelecek eziyet veren halleri defetmesine delâlet eder.
Gözyaşı : Rüyada görülen gözyaşı eğer soğuksa ferahlıktır. Sıcaksa, üzüntü ve kederdir.
Gözyaşı : Eğer o yaşlar gözünün üzerine akarsa, o helâl malı infak etmekle kalbi temiz ve rahata kavuşur.
Gözyaşı : Bir ışık veya güneşe bakmaktan dolayı gözden çıkan yaşı görmek, güneş ve ışığın delâlet ettiği kimse tarafından ona gelecek zarara delâlet eder.
Gözyaşı : Bazan da gözyaşı, yalnızlığa, gurbete, şiddete ve sevgiliye karşı şevk ve iştiyaka delâlet eder.
Tabuta konmak : Bir kimse kendisinin kaldırılıp tabut üzerine konulduğunu ve bir takım kimselerin onu omuzladıklarını görse, o kimseye yücelik ve saltanat isabet eder ve halkı kahrederek onların başlarına biner.
Cenazesini teşyi edenlerin miktarınca saltanatında itibarı olur.
Üzerine ağlandığım da görse, onun sonu güzel ve methe layık olur.
Ağlayan olmayıp zemmederlerse akıbeti iyi değildir.
Eğer üzerine hayırla dua edilirse akıbeti iyi olur.
Ölüye ağlamak : Bir kimse, bir ölü veya başka bir şey üzerine bağırarak ağladığını ve çok mahzun olduğunu görse, ferah ve sürura delalet eder.
Ölüye ağlayanları dinlemek : Bu ağlamayı dinlemek, kötü ve çok çirkin bir koku çıkan pis bir yeri açmaya delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağlamak Ağlamayı dinlemek Ağlayan insanlar Ağlayanlar Ağlayanları dinlemek Ağlayanları izlemek Ağıt yakmak aşkla yanmak Bağırarak ağlamak Bağırmak Bir şeye ağlamak Cenaze merasimi Cenaze taşımak Cenazeye ağlamak Ceset Dağlanmak Dinlemek Feryad Feryad edenler Feryad edmek Feryad etmek Feryadu figan Güneş Güneşe bakmak Göz Göz kapağı gözden yaş akması gözyaşları Gözyaşı gözyaşının akması gözünden yaş gelmesi Insanlar Işık Kadın Kadın sesi Mahzun olmak Muhabbet Omuzlamak soğuk su sıcak su Tabut Tabuta konmak Üzülmek Üzüntülü olmak ışığa bakmak Ölü Ölü evi Ölü üzerine ağlamak Ölüye ağlamak Ölüyü kötülemek