Rüyada Alışveriş görmek

Alışveriş ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

alışveriş ederken çalmak : Rüyada alışveriş ederken bir şey çaldığını gören kimse eğer mücahit ise hainlik yapar ve ganimet malından bir şeyler çalar. Eğer ehramda bulunan hacı ise ehramda olduğu halde avlamr. Veya cinsi münasebette bulunur. Eğer rüya sahibi alim ise münazara yaparken zulmeder yahut dikkatsizce fetva verir.
Alışveriş yapmak : Bundan dolayı bir kimse rüyada bir şey satın aldığını veya sattığını görse, o kimsenin muztar ve muhtaç olmasına delalet eder. Çünkü alım ve satım işleri ihtiyaç zamanında yapılır ve çaresiz kaldığında bir şeyi satması veya satın alması ve bu durumda bazı hileleri düşünmeye ihtiyaç duyar.
Buğday almak : Buğday satandan buğday satın aldığını gören kimse, sultandan bir iş talebinde bulunur.
Buğday satın almak : Buğday satın aldığını gören kimse mala, ucuzluğa ve bolluğa erişir ve onun çoluk çocuğu çok olur.
Buğday ve arpa almak : Eğer buğday ve arpa satın alır ve parasını görmeyerek öderse, onlar zengin, geçimlerinde mutmain ve Allah Teala'ya hamd ve şükreden kimselerdir.
Buğdayı arpa ile değiştirmek : Buğdayı verip bedelinde arpa aldığını gören kimse, Kur'anı şiir ile değişir.
Cariye satın almak : Rüyada cariye satın aldığını gören kimse, kazançlı bir ticaret yapar. Aldığı cariye ölürse, ticaretinde üzüntü ve zahmetten başka bir şey temin edemez.
Çarşı : Rüyada görülen çarşı ve pazar mescide delalet eder. Nitekim mescit, çarşı ve pazara delalet ettiği gibi.
Manifaturacı : Sattığı mal karşılığında para (dirhem - gümüş) olsa, yaptığı amel ve iyilik, riyaya ve ayrıca bunların sevabını götürecek bir söz söylemesine delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Almak Alışveriş Alışveriş merkezi Arpa Arpa almak AVM Buğday buğday almak Buğday satıcısı Çalmak Cariye Çarşı Değiş tokuş Değiştirmek dirhem Dövücü ekin almak Gümüş Hizmetçi hizmetçi almak Hububat Hırsız Hırsızlık işhanı Kadın kadın görevli Mal satmak Manifaturacı Meydan Müşteri para almak para vermek para ödemek Pazar Pazar yeri Satmak satıcılık Satın almak Sehir merkezi Takas Takas yapmak Ticaret Ticarethane un almak uşak