Rüyada Aramak görmek

Aramak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Aranmak : Rüyadaki aranmak, kısa bir müddetten ibarettir. Bundan dolayı rüyada düşmanının, kendisini aradığını ve bulduğunu gören kimse, ölür.
Aranmak : Bazan rüyada aranmak, insanın ilim, amel veya malla şereflendirdiği şeye delalet eder. Rüyada bir kişi tarafından arandığını görse, kendisine isabet edecek üzüntü ve kedere delalet eder.
Bir şey aramak : Rüyada bir şey aradığını gören kimse, maksadına erişir. Çünkü, bir ata sözünde: «Bir kimse bir şeyi ararsa onun tümüne veya bazısına kavuşur» denilmiştir.
Çıplak olduğundan utanmak : Rüyada çıplak olduğunu, halktan da utandığını ve kendisini örtecek bir şey aradığım ancak bir şey bulamadığını gören kimse, zarar eder ve fakirleşir.
Iz sürmek : Rüyada bir kimsenin izini sürmek, sırları açmaya ve gizli şeylerin meydana çıkmasına veya ilme ve ulemanın izine uymaya delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Aramak Aramak (aranmak) Aranmak araştırmak Bulamamak Çıplak Çıplak olmak dedektiflik elbise aramak Giyecek aramak Giyinmek Giyinmeye çalışmak Halk Iz sürmek Kalabalık Takip etmek Telefonla aranmak Telefonla konuşmak Utanmak Örtü aramak Örtünmek