Rüyada Basamak görmek

Basamak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Bilinmeyen basamak : Bir kimse bilinmiyen bir basamağa çıktığını görse, eğer sonuna gelmiş ve kendisi de hasta ise ölür.
Merdiven basamakları : Rüyada merdiven basamaklarını görmek, yücelmenin sebeplerine, dünya ve ahirete yönelmenin vesilelerine delalet eder.
Merdivenin basamakları, mühlet vermeye, hileye ve derece derece bir şeye yaklaşmaya, bazen de merdiven basamakları, yolcunun duraklarına veya zaman zaman konaklayacağı yerlere delalet eder.
Bazan da merdiven basamağı, evin hizmetçisine ev sahibinin köle ve katibine delalet eder.
Merdivenden inmek : Merdiven basamaklarından indiğini gören kimse yolcu ise yolculuktan döner.
Reis ise reislikten ve işinden alınır. Süvari ise yaya olarak yürür, dertli ve hastalıklı hanımı varsa onun ölmesiyle ondan ayrılır.
Rüyayı gören hasta ise ve merdivenden indiği yer de bilinen bir yer ise yahut ailesinin yanında ise yahut çok saman ve arpa olan vedünyanın mallarına delalet eden bir yer olursa, o kimse hastalığından iyileşir.
Yükseğe çıkmak : Yüksek bir çardağın en yukarısına çıktığını gören kimse Cennetin en yüksek derecesine vasıl olur.
Onun yüksek yerine çıkmaksızın biraz aşağıda durdurulduğunu görse, ölümden sonra Cennetin yüksek derecelerine çıkmaktan men edilir.

Pratik yeni tabir sistemi: Asansör Aşağıya inmek Balkon Basamak Çardak Çatı Çatı kat Çıkmak inmek Merdiven Merdiven basamakları Merdivenden inmek Teras Yrümek