Rüyada Gömlek görmek

Gömlek ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Beyaz gömlek : Beyaz gömlek, dindir.
Çirkin erkek elbisesi : Giydiği erkek elbisesi kendisine yakışmıyor ve çirkinse, üzüntü ve korku ile beraber o kadının halinin değişmesine delalet eder.
Çok gömleği olması : Kendisinin bir çok gömlekleri olduğunu gören kimse için, âhi-rette büyük mükâfat ve çok sevaba delâlet eder.
Düğmeli elbise : Düğmeli elbise şiddete veya kaybolmakla dağılmış şeyleri toplamaya veya bekâr kimse için evlenmeye delâlet eder.
Erkek elbisesi giyip erkeğe benzemek : Rüyada erkek elbisesi giyip erkeğe benzediğini ve elbiselerin de kendisine yakıştığını gören kadının halinin güzel olmasına delalet eder.
Giydiği gömleği yırtmak : Rüyada bir gömlek giydiğini ve sonradan o gömleği yırttığını gören kimse, hanımına ihtiyacı kalmaz.

Eğer o gömlek sökülüp dikişi ayrılsa, hanımı veya ortağı o kimseden ayrılır.
Gömleğine mürekkep dökülmesi : Bir kimsenin rüyada gömleği siyah mürekkeple bulaşsa veya başka bir adam onun gömleğini siyah mürekkeb ile bulaştırsa, o adamın o kimseyi, alaya alarak ona galip gelmesine ve o kimsenin de bu yüzden, yücelik, sevap ve iyi bir şekilde övülmesine delalet eder.
Gömlek : Rüyada gömlek görmek, kişinin dinine veya maişetine yahut Allah (C.C.)'tan korkmasına ve ilmine ya da: «Su benim gömleğimi götürün de onu babamın yüzüne koyun.» (Sûre-i Yusuf, âyet 93.) mealindeki âyetin işaretince, müjdeye delâlet eder.
Gömlek : Gömlek, kişinin din ve dünyaca durumudur.
Gömlek düğümlemek : Rüyada gömleğe düğüm vurmak, ticarette sözleşmeye, urgana düğüm vurmak, borca, mendile düğüm vurmak, bir hizmetçiden fayda görmeye, kilota düğüm vurmak, nikah bağına, ipliğe düğüm vurmak, memuriyet veya ticaret ve evlendirmek gibi arzu ettiği bir şeyi kuvetlendirmeye delalet eder.
Gömlek Giymek : Rüyada bir adamın gömlek giymesi: «Onlar sizin için siz de onlar için birer libassınız.» (Sûre-i Bakara, âyet 87.) mealindeki âyetin işaret ettiğine göre, o adamın evleneceği kadına

kadının gömlek giymesi, onun evleneceği kocaya delâlet eder.
Gömlek hediye edilmesi : Bir kimsenin rüyada kendisine bir gömlek hediye edildiğini görmesi hayırlı bir habere,
Kadının giysileri : Rüyada kadının her giydiği şey, onun kocasına delalet eder.
Kolsuz gömlek giymek : Bir kimsenin rüyada onu kolsuz olarak giymiş olduğunu görmesi, fakir olduğu halde dininin güzelliğine delâlet eder. Çünkü mal, elde bulunan bir şey, gömlek ise kolsuzdur.
Makam sahini : Gördüğü adam makam sahibi birisi ise ve ondan da yeni bir gömlek aldığını görse, makam sahibinin yerine tayin edilir.
Siyah mürekkebin gömleğine bulaşması : Bazan da siyah mürekkeble rüyada gömleği bulaşan kimse alaca hastalığına yakalanır.Bazan da rüyada gördüğü gibi uyanıkken o kimsenin elbisesine siyah mürekkeb bulaşır.
Yakası yırtık gömlek : Rüyada gömleğinin yakasının yırtık olduğunu gören kimse, fakirleşir.
Yeni ve geniş gömlek : Bir kadının rüyada yeni ve geniş bir gömlek giydiğini görmesi, " onun veya kocasının din ve dünyaca olan iyi haline delâlet eder.
Yırtık ve Kirli Gömlek : gömleğini, yırtık ve kirli görmesi, fakirlik ve kedere ve ona erişecek sıkıntı ve mihnete delâlet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Adamın gömlek giymesi Asker Avukat bakan benzemek Beyaz gömlek bluz ceket Çirkin elbise Çok gömlek Düğmeli elbise düğüm Düğümlemek Elbise Elbise giymek Elbise yırtmak Erkeğe benzemek Erkeğin gömlek giymesi Erkek Etek Geniş gömlek Giyinmek Giymek gömleğinin kirlenmesi Gömlek gömlek bağlamak gömlek düğümlemek Gömlek giymek gömlek iliklemek Gömlek yakası Gömlek yırtmak Gömlekler Görevli Hakim Hediye Hediye edilmesi Hediye gelmesi Hediye gömlek Hizmetçi iç çamaşırı Insan Kadın Kadının erkeğe benzemesi Kadının gömlek giymesi Kaymakam Kirli Gömlek Kolçak Kolsuz gömlek Komutan Kumaş Külot Kısa kollu gömlek Mebus Memur Milletvekili Müdür Müdür yardımcısı Mühendis Mürekkep mürekkep lekesi pantalon penye Rütbeli Siyah mürekkep sütyen Tamirci tşört Vali Yaka yakışmamak Yeni gömlek Yırtmak Yırtık Yırtık Gömlek Öğretmen şöför