Rüyada Gümüş görmek

Gümüş ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Altın gerdanlık : Bir kimse üzerinde, altın, gümüş, boncuk veya mücevherden gerdanlık olduğunu görse bir vilayete vali olur ve hizmet emanetini üzerine alır.
Altın ve gümüş : Altın ve gümüş, Allah'ın (C.C.) mührü ve şeytanın oku ve insanların ona olan ihtiyaç ve mecburiyetidir.
Altın ve gümüş dövücü : Rüyada altın ve gümüş dövücü kimseyi görmek, israf ile malı sarf eden, sır saklamayan ve sözünde durmayan kimseye delalet eder. Bazen de bunu görmek, iyiyi kötüden, kalbi safi ve halisten aynan sarrafa, yahut hak ile batıl arasını aynan hakime delalet eder.
Altın ve gümüş eritmek : Rüyada altun ve gümüşü ateşten çıkarıp sonra yine ateşe sokup kızdırdığını gören kimsenin, yalancı olduğuna ve halk araşma fitne soktuğuna delalet eder.
Altın ve gümüş halka : Rüyada görülen altın veya gümüş halka, şerli bir söz yahut ferah verici bir haberdir.
Altın ve gümüş kırıkları : Rüyada altın Ve gümüş kırıkları görmek, menfaatli ilme, çok sadık dosta kendisine uygun hanıma ve hayırlı çocuğa delalet eder. Kimyanın tabiri de böyledir.
Altın ve gümüş meyve : Çayırlığının meyvesinin altın veya gümüş olduğunu görse, ucuzlukta olan salatalıktan fayda ve menfaat elde edeceğine, bazan da bu rüya, ucuzluğun meyvesinin noksanlığına veya oraya gelecek bir afete delalet eder. Çünkü oranın meyvesi artık yenilmez duruma gelmiştir.
Bir gümüş kolçak takmak : Rüyada kolunda bir gümüş kolçak bulunduğunu gören kimse, oğlunu, erkek kardeşinin kızıyla evlendirir.
Cüzdan : Bundan dolayı bir kimse rüyada boş bir cüzdanı yahut içinde altın veya gümüş bulunan bir keseyi, bir kimseye emanet olarak verse, ona sırolan bir söz söyler ve onun ifşa edilmemesini ister. Eğer emanet bırakılan kese yeni ise, o sır da iyidir. Yeni değilse, o sır da kötüdür. Keseyi emanet alan kimse, keseyi açarsa, o kimse kendisine söylenen sırrı başkasına ifşa eder.
Gümüş bilezik : Eğer bilezik gümüşten olursa, o adam hanımında bir zayıflık görür.
Hazine : Rüyada hazine görmek, ilme delâlet eder.
Iki gümüş kolçak : Bir kimse üzerinde iki gümüş kolçak olduğunu görse, kardeşleri terketmekle onu rezil ederler. Onlardan kötü gördüğü şeyi müşahede eder ve ona kamçı ve kırbaç gibi şeyler isabet eder.
Manifaturacı : Sattığı mal karşılığında para (dirhem - gümüş) olsa, yaptığı amel ve iyilik, riyaya ve ayrıca bunların sevabını götürecek bir söz söylemesine delalet eder.
Mücevher satmak : Bir kimse rüyada mücevheri, cam yahut inciyi sedef karşılığında satsa, dünyayı ahiret yahut günahı taate tercih etmesine ya da dininden dönmesine delalet eder. Bu rüyanın aksi tabirin aksinedir.
Mücevher toplamak : Birbirine mütenasip olan eşyalardan inci ve anberi altınla, yahut mücevheratı inci ile toplamak, insanların ilim, sünnet ve görüşlerinden istifade etmelerine delalet eder.
Nakkad e sarraf : Nakkad ve sarraf, kendisi için iyi şeyleri seçip alan ve kötü şeyleri terk eden kimse ile tabir edilir. Eğer rüya sahibi alim ve dindarsa, ilmin iyisini ve dinin en şereflisini seçer. Dünya ehli ise, nefsi için dünyaca en iyi olanını seçer.
Para çalan hırsız : Eğer hırsız, gümüş paralarını çalar ve kendisi de tanınıyorsa o hırsızın koğucu olduğuna delâlet eder. Tanınmıyor ve yaşlı ise o kimsenin dostu onun aleyhinde koğuculuk yapar. Genç ve aleyhinde konuşan düşmanıdır.
Üzerinde Bilezik olması : Üzerinde altın veya gümüşten bilezikler olduğunu gören kimse üzüntülü, kederli veya hapis olur, yahut ayağına bukağı vurulur.

Pratik yeni tabir sistemi: Altın Altın bilezik Altın eritmek altın halka altın işçisi altın işlemek altın meyve Altın parçası Altın satmak altın tamircisi Altın toplamak altın tozu Altın ve altın lira Altın ve gümüş dövücü Altın ve gümüş hurdası Alışveriş anber ateşte eritmek Ayak bileziği bileklik takmak bilezik Bilezikler Boncuk Boş cüzdan Çalmak Cam Cam almak Cam satmak Çayır çayırlık Çimen Çocuk hırsız Cüzdan define dirhem dolar Elmas Emanet etmek Emanet vermek Eski cüzdan euro eşya toplamak Genç hırsız Gerdanlık Gümüş gümüş bileklik gümüş bileklik takmak gümüş bilezik gümüş boncuk gümüş eritmek gümüş halka gümüş işlemek Gümüş kolluk gümüş meyve Gümüş para gümüş parçası gümüş tamircisi gümüş toplamak gümüş tozu Halka Hazine Hırsız Hırsızlar Hırsızlık iki boncuk Inci inci bilezik inci toplamak Kolçak kolluk Kolye Kuyumcu Kuyumcu olmak Mal satmak Manifaturacı Meyve Mücevher Nakkad Nazar boncuğu nazar boncuğu takmak Para para almak Para çalmak Para kasası Para kesesi Salatalık tarlası Sarraf sarraflık satıcılık Sedef Sermaye Sikkeli altın Takmak Takı seti Takılar Tektaş Toplamak Yakut Yaşlı hırsız Yeni cüzdan Yüzük