Rüyada Kıble görmek

Kıble ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Farklı yönde namaz kılmak : Üzerinde beyaz bir elbise bulunduğu halde kıbleden başka bir yöne namaz kıldığını, doğru ve düzgün bir şekilde de Kur'an okuduğunu gören kimse, hacca gider.
Kabe'yi arkasına almak : Eğer Kabe'yi arkasına almış ise, o kimsenin masiyet ve büyük günahlar işlediğine veya yalan yere yemin ettiğine yahut namuslu bir kadına iftira ettiğine, kötü şeylerden kaçınmadığına ve hukukullahı muhafaza edemediğinden Müslümanlığı terketmesine ve ona riayet etmemesine delalet eder. Çünkü mecusiler her türlü haramı işlemek için kendilerine kolaylık göstermişlerdir.
Kıble aramak : Bir kimse rüyada kıbleyi bilemediğini veya kıbleyi aradığını, ancak hangi tarafta olduğunu bilemediğini görse, o kimsenin dininde hayrette olmasına delalet eder.
Kıbleye dönmek : Doğru olarak Kabe tarafına namaz kıldığını gören kimsenin, dininin doğru olduğuna delalet eder.
Kıbleye dönüp istiğfar etmek : Namazını bitirdikten sonra kıbleye karşı istiğfar ettiğini gören kimsenin duası kabul edilir. Kıbleden başka yöne doğru olduğunu gören bir günah işler ve ondan tevbe eder.
Kııbleye bakmayan mihraplar : Kıbleden başka tarafa dönmüş mihraplar söz ve amelde doğru yoldan dönmeye delalet eder.
Mescidi aksada namaz kılmak : Mescid-i Aksa'da Kıbleden başka yöne namaz kıldığını gören hacceder.
Namaz için kıbleyi bulamamak : Rüyada namaz kılmak için yönelecek kıble bilmediğini gören kimse din işleriyle meşgulse, bu işlerde hayrete düşmesine ve kendisi için kasd ve azimsizliğine delalet eder.
Namazı kılmak : Rüyada vaktinde abdestli olarak ayakta, rükû ve secde yaparak kıbleye karşı farz namazı kıldığını gören kimse, hac gibi Allah tarafından farz kılınan bir şeyi veya zulmen birisinden aldığı malıya da birisine yaptığı borcu öder. Yaramaz ve çirkin işlerden sakınır.
yanlış yönde namaz kılmak : Rüyada yanlış yönde namaz kıldığını gören kimsenin, mezhep ve itikadı bozuk, insanlara iftira eden ve günah işlemeye çok cesaretli olduğuna delalet eder. Çünkü o kimse, bu haliyle Yahudilerin mezhep ve gidişatına muvafakat etmiş olur.

Pratik yeni tabir sistemi: Abdest Abdestli Arkaya dönmek Ayakta Beyaz elbise Farklı yön Farz namazı Ibadet istiğfar etmek Kabe Kabe tarafı Kabeye dönmek kudüste namaz Kıble Kıble aramak Kıbleye dönmek kıbleye dönmemek kıbleye karşı istiğfar Kıbleyi bilememek kıbleyi bilmemek Kıbleyi bulamamak kıbleyi şaşırmak Mescid-i aksa mescidde namaz Mihrap Namaz Namaz kılmak namaz kılmak istemek Namaz kılınan yön Rukü Saşıp kalmak Secde Ters dönmek Yanlış kıble