Rüyada Nebi görmek

Nebi ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Ibrahim a.s mın makamına girmek : Rüyada Ibrahim (A.S.)'m makamına girdiğini gören kimse, korku içerisinde ise emin olur.Bazan da Ibrahim (A.S.)'m makamım görmek, melikler gibi yüksek rütbeye nail olmaya veya ilimle uğraşmaya yahut ana ve babasından bir mirasa nail olmaya delalet eder.
Ibrahim a.s mın makamına oturmak : Bazan da Ibrahim (A.S.)'m makamına oturmak, had vurulan bir yerde ölünceye kadar eğlenmeye delalet eder.
Nebi : Rüyada Nebilerden birini görmek, babaya delalet eder. Çünkü, babanın çocuğuna şefkatli olduğundan, onu dünya ve ahirette Cehennemden esirgemesindendir.
Nebiler : Bazan da o şahıs, devlet adamlarının birisinden bir sıkıntı ve zahmete uğrar. Çünkü peygamberleri görmek, melike delalet eder. Zira onlar da dünya ve ahiret melikidirler.
Nebiler : Nebileri görmek, hakim, hatip, maliyeci veya terbiyecilere de delalet eder. Çünkü onlar halkı Allah (C.C.)'a yöneltmektedirler.
Peygamber : Peygamber, hocaya da delalet eder. Çünkü hoca talebesinin peygamberin adabı ile terbiye eder. Kuran'dan bildiği şeyi öğrenen bir muallime de delalet eder.
Peygamberler : Bir kimsenin rüyada peygamberleri onlaıa, uygun bir şekilde görmesi veya onlara namazda uyması yahut onların yoluna uyması ya da peygamberin o şahsa yenilecek bir şey yedirmesi veya güzel bir şey içirmeleri yahut ona bir şey öğretmesi veya bir şey haber vermeleri o şahsın peygamberlere uymasına delalet eder.
Peygamberler : Bunların aksi ise, yani, onlara muhalefet etmesi, onların önüne geçmesi ya da onlara dar yollar göstermesi yahut onları istihza edip kovması ya da meşru ve iyi şeylerde onlara muvafakat etmemesi, o kimsenin bid'at ve sapıklık içinde olmasına delalet eder.
Peygamberler : Onları görmek, alimlere de delalet eder. Çünkü alimler, Allah (C.C.)'ı hakkiyle bilirler. Namaz, zekat, tevhid gibi şeylerde Allah (C.C.)'a manen yaklaşmışlardır.

Pratik yeni tabir sistemi: Alimler bakan Başbakan Cumhurbaşkanı devlet bakanı H.z Muhammet Hakim Hatip huzura girmek Ibrahim peygamber isa paygamber Kabe'de ibrahim (a.s.) in makamı makam makama girmek maliyeci Musa peygamber Nebi nebi makamına girmek nebilik Nuh peygamber Oturmak Peygamber Peygamberimiz Peygamberler Rasül Rütbe terbiyeci