Rüyada Ölü üzerine ağlamak görmek

Ölü üzerine ağlamak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

ağlamayı dinlemek : Bazı tabirciler, feryad ve bağırarak ağlamayı dinlemek, köpeklerin seslerine, ağlayan kadının sesi, ateş körüğünün sesine: def, zil, v.s. gibi şeylerin sesleri de feryad ederek ağlamaya delalet eder, dediler.
Ağlayanları görmek : Bir kimse rüyada bir yerde feryad edilerek ağlandığını görse, o yerde değişiklik, şum ve kötü tedbir meydana gelir. Bundan dolayı da o yer halkının cemiyeti dağılır.
Bağırarak ağlamak : Bağırarak ağlamak, ağlayan kimse tarafından fitne uyandırmaya delalet eder. Bazan da bu şekilde ağlamak, hidayetten sapıklığa veya dinden dönmeye delalet eder.
feryad ederek ağlamak : Bazan da feryad ederek ağlamak, zurna, ney, kaval ve düdük gibi şeylere, bunlar da feryad ederek ağlamaya delalet eder.
Feryad ederek ağlayan kadın : Bazan da feryad ederek ağlayan kadının sesini dinlemek, tanbur, zurna ve oyun aletleriyle yapılacak düğün cemiyetine delalet eder.
Feryad edip bağırarak : Bir kimse rüyada feryad edip bağırarak, birisinin ölümünü ilan etse, eğer o adam maruf bir adamsa, o kimsenin o ölünün arkasında bir musibete düşmesine delalet eder.
kadının ölüye ağlaması : Erkeklik ve dişiliği belli olmayan kadının ağlamasını işitmek, hiç bir halde iyi değildir.
Ölü için ağlamak : Rüyada ölü üzerine feryad ederek ağlamak, va'za delalet eder.
Ölüye ağlamak : Bir kimse, bir ölü veya başka bir şey üzerine bağırarak ağladığını ve çok mahzun olduğunu görse, ferah ve sürura delalet eder.
Ölüye ağlayanları dinlemek : Bu ağlamayı dinlemek, kötü ve çok çirkin bir koku çıkan pis bir yeri açmaya delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağlama dinlemek Ağlamak Ağlamayı dinlemek Ağlayan insanlar Ağlayanlar Ağlayanları dinlemek Ağlayanları izlemek Ağıt yakmak Ağşlama Bağırarak ağlamak Bağırmak Bir şeye ağlamak Dinlemek Feryad Feryad edenler Feryad edmek Feryad etmek Feryadu figan Gözyaşı Ilan etmek Insanlar Kadın Kadın ağlaması Kadın sesi Mahzun olmak Sela Sela okumak Üzülmek Üzüntülü olmak Ölü Ölü evi Ölü üzerine ağlamak Ölüm Ölüye ağlamak