Rüyada Ot görmek

Ot ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Bitki yağı : Ot, çiçek, yemiş ve hububattan çıkardan yağların tabirleri de böyledir.
Çoğan otuyla ellerini yıkamak : Bazıları ise, «çoğan otu ile ellerini yıkaması, kir ve kötü kokunun gitmesi için ise hüzün ve kederden kurtulur ve istediği ihtiyacı kendisi için hasıl olur,» dediler.
Dağ : Eğer dağ melikle tabir edilirse, dağdan da ayrı olarak durursa o melik şiddetli bir kimsedir. Dağda nebatat biter ve su da oluyorsa o melik dindar bir kimsedir.

Üzerinde nebatat ve su olmayan bir dağ kafir ve azgın bir meliktir. Çünkü o dağ Allah'ı teşbih etmeyen ve insanların faydalanmadığı ölü gibidir.
Demet yapılmış ot : Rüyada görülen demet yapılmış ot kefaret-i yemine (Yaptığı bir yemine riayet etmeyip yemini bozan bir müslümana lazım gelen bir keyfiyettir ki, muktedir ise müslüman veya gayri müslim bir köle azad etmekten veya on fakiri akşamlı, sabahlı doyurmaktan, ya da on fakire orta halli iki parçalı elbise giydirmekten, bu üçüne de gücü yetmeyince üç gün birbiri ardınca oruç tutmaktan ibarettir.) delalet eder.
Ellerini çoğan otu ile yıkamak : Ellerini çoğan otu ile yıkadığını gören kimse arzu ve taleb ettiği bir şeyden ümidini keser.
Ellerini çoğan otu ile yıkamak : Bazı tabirciler, «çoğan otu ile ellerini yıkamakta bir beis yoktur ve bununla elleri yıkamak güzeldir», dediler.
Güzel kokulu otlar : Rüyada görülen güzel kokulu otlar, kokularının ve onları koklamak için alanların v.s. gibi şeylerin değişmesi ile tâbiri değişik yapılır. Güzel kokulu otları rüyada görmek, yahut koklamak üzüntü, keder ve şiddetten kurtulmaya, güzel amel işlemeye ve sadık vaada delâlet eder.
Güzel kokulu otlar : Bazan güzel kokulu otlar, veba hastalığına rateri olarak isimlendirilen güzel kokulu ot insanın ihtiyacı olup beklediği mektuba, bazan da yanağında kılların bitmesine delâlet eder.
Güzel kokulu otlar : Güzel kokulu otları bittikleri halde ve bittikleri yerde görmek, iyi bir şekilde medh edilmeye ve insanı mesrur edecek söze delâlet eder.
Güzel kokulu otlara yanaşmak : Bazan da rüyada güzel kokulu otların insanın yanına sokulmaları, üzüntü ve şiddet;, bazan da hastalığa delâlet eder. Çünkü bu gibi şeyıer hastaya getirilir.
Humhum otu : Rüyada arap memleketlerinde biten ve humhum olarak isimlendirilen otun rüyada hastanın yanına girmesinde hayır yoktur. Çünkü bu ot hastanın ölümüne delâlet eder.Yine hasta üzerine götürülen bütün kokular, ölüme delâlettir.
Mersin ağacı : Bazan da mersin ağacı ve güzel kokulu otlar görmek, sakal başına delalet ettiği gibi, sakal başını görmek de, mersin ağacına delalet eder.
Ot satıcısı : Bazan da ot satıcısını görmek, miri hizmetinde ve aşad memuru olan kimseye delalet eder.
Ot toplamak : Rüyada çayırlık veya otluk bir yerde ot topladığını veya yediğini gören kimsenin, durumuna bakılır, eğer o kimse fakirse zengin olur. Zengin ise, zenginliği artar. Eğer dünyadan sevgisini kesmiş ve takva yolunu seçmiş bir kimse ise, dünya zinetlerine aldamr ve yine ona meylederek eski durumuna döner.
Otçu : Rüyada ot biçip satan kimseyi görmek, gönül alçaklığına, üzüntü, keder ve sıkıntılarını gidermeye delalet eder.
Sarmaşık otu : Rüyada görülen sarmaşık otu, doktordur.
Sedef otu : Rüyada görülen sedef otunun her destesi rüya sahibinin şeref ve haysiyetine göre, yüz altına veya yüz dirhem gümüşe delalet eder.
Tavşan otu : Rüyada görülen tavşan otu, şüpheli mala ve kendisine yakınlığından dolayı oğlumdur denilen bir dosta delalet eder.Hamile olan bir kadın tavşan otunu görse, erkek bir çocuk doğurur.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağaç Aktar arap otu bağlanmış ot Baharatçı Bir demet ot bitki Bitki yağı bitkiler çayırlık çiçek çiçek toplamak çiçek yağı çiçek yemek çiçekler çim toplamak çim yemek çimen toplamak Çoğan otu çoğan otu kullanmak çoğan otu sürmek çoğan otuyla temizlik Dağ Dağda ot biterse Dağda su olması Demet ot ellerini yıkamak fesleğen Güzel koku güzel kokulu ot güzel kokulu otlat Güzel otlar Hasta Humhum kekik kokulu ot kokulu otlar kuruyemiş yağı Macun nane Ot ot almak ot biçmek Ot çıkması ot satmak ot satın almak ot toplamak ot yağı ot yemek Otçu Otlar otlu bahçe otsuz dağ Sakal başı Sarmaşık Sarmaşık otu Sedef Sedef otu Su susuz dağ tavşan Tavşan otu Yağ Yeşillik yıkamak