Rüyada Peygamber görmek

Peygamber ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Asker : Rüyada görülen asker ile beraber bir peygamber veya melik ya da bir alim varsa, mümin ve muvahhitler hakkında yardıma delalet eder.
Danyal a.s : Rüyada Danyal (A.S.)'ı gören kimse rüya tabirinde imam olur. Bazıları da, emir ve vezir olur, ilme nail olur ve zalim meliklerden o kimseye bir eza ve cefa erişir, sonra ondan istikrar ve kudrete ulaşır, dediler.
Ermiya a.s : Rüyada Ermiya (A.S.)'ı görmek, evinde, şehrinde veya memleketinde çıkacak bir yangına işarettir.
Ibrahim a.s mın makamına girmek : Rüyada Ibrahim (A.S.)'m makamına girdiğini gören kimse, korku içerisinde ise emin olur.Bazan da Ibrahim (A.S.)'m makamım görmek, melikler gibi yüksek rütbeye nail olmaya veya ilimle uğraşmaya yahut ana ve babasından bir mirasa nail olmaya delalet eder.
Ibrahim a.s mın makamına oturmak : Bazan da Ibrahim (A.S.)'m makamına oturmak, had vurulan bir yerde ölünceye kadar eğlenmeye delalet eder.
Nebi : Rüyada Nebilerden birini görmek, babaya delalet eder. Çünkü, babanın çocuğuna şefkatli olduğundan, onu dünya ve ahirette Cehennemden esirgemesindendir.
Sarık sarmak : Rüyada başına peygamberlerden birinin veya hayatta olan bir sultanın sarık sardığını yahut ölmüş bir sultanın, kendisine bir sarık verdiğini gören kimse, bir vilayete vali tayin edilir.

Pratik yeni tabir sistemi: Alim Asker bakan Başbakan Başkan Cumhurbaşkanı Danyal (a.s.) Danyal paygamber Ermiya (as) Genelkurmay General Generkurmay huzura girmek Ibrahim peygamber Kabe'de ibrahim (a.s.) in makamı Kral makam makama girmek Nebi nebi makamına girmek nebilik Oturmak Peygamber Rasül Rütbe sarık Sarık sarmak Sultan