Rüyada Tarla görmek

Tarla ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

arpa ekmek : Rüyada arpa eken kimse Allah'ü Teala'nın rızası olan işi yapar.
Bahçe : Bazan da bu rüya, oruç ve gece namazı gibi herkesin muttali olamayacağı gizli ibadet edenlere delalet eder.
Bostan : Rüyada bostan, istiğfara, istiğfar da bostana delalet eder.
Bostan ip bükmek : Bostan üzerinde ip görmek, sihir ve sihir gibi şeylerden çirkin amele delalet eder.
Çayırlıklarda gezmek : Rüyada bir çayırlıktan diğer bir çayırlığa geçtiğini gören kimse, dünyalık arzusu ile bir çarşıdan diğer bir çarşıya ve bir san'attan diğer bir san'ata geçer.
Ekilecek arazi : Ekilecek bir araziyi görmek, o arazinin ekilip biçilmesine, ziraatına ve mahsulüne, bolluğuna, kıtlığına, ziraat aletlerine ve ekinciliğe ve o arazide mu'tad olarak biten şeylere, güzel kokan nebatat'a çiçeklerden boylu ve boysuz bahsedilen şeylere delalet eder.
Ekili tarlayı ölçmek : Rüyada ekili bir tarlayı ölçtüğünü gören kimse, salih kimselerin ahvalini sorar.
Ekin biçmek : Bir kimse rüyada bir yerde ekin biçtiğini görse eğer o yerde harp var veya celladların bulunduğu bir yer ise, o belde de orak ile biçilen ekin miktarınca kılıçla halk helak edilir.
Ekin ekmek : Başka birisinin tarlasına ekin ektiğini gören kimse ile tarla sahibi arasında harp ve münakaşa meydana gelir. Rüyada ekinin yanması, açlık ve kıtlığa delalet eder.
Ekin ekmek : Bazen, ekin ekmek amele delalet eder. Bundan dolayı ekin ekmeğe elverişli bir yerde olduğunu gören kimse kendisinden hayır ümit edeceği bir işte bulunur.
Ekinci : Rüyada görülen ekinci, iyi amel işleyen bir kimsedir. Eğer ektiği şey, bitmiş yeşermiş ve hayat vakti yaklaşmış ise, rüyayı gören kimse kötü iş sahibi ise tevbe eder. Eğer ekinci dünyaya delalet ederse, rüyada onu görmek, ucuzluk ve bolluktur.
Salatalık tarlası : Rüyada salatalık tarlası görmek, birbirini takiben meydana gelecek rızık ve faydalara delalet eder.
Sebze toplamak : Rüyada bostanından bir deste sebze topladığını gören kimseye hanımının yakınları tarafından şer ve düşmanlık gelir.
Tarlaya ekin ekmek : Bir tarlaya ekin ektiğini gören kimse, evliyse çocuğa, bekarsa evlenmeye, kiraya veren kimse için mahsulat ve emlakinin ücretinden eline çok mal geçmesine, sultan için memleketindeki bolluğa delalet eder. Yahudi bir kimse, bir tarlaya ekin ektiğini görse, öldürülür veya recmedilir.
Ziraatta yeşil : Ziraatın hepsinde görülen yeşillik islamdir.
Bu isterse buğday, arpa, susam, pirinç, darı ve bakla yeşili olsun bir kimse bir yere malik olduğunu ve o yerin cevheri bitki yeşilliğinde olsa, bu yeşillik ancak islamdir.

Pratik yeni tabir sistemi: Arazi Arpa arpa ekmek Arsa Bahçe Bakla Bostan bostan toplamak Buğdayi arpa Çayır çayırlarda gezmek çayırlık Çiftlik çimlerde dolaşmak Darı domates toplamak ekili tarla Ekin Ekin biçmek Ekin ekmek ekin tarlası Ekin yangını Ekinci Ekinin yanması Elbise ve başka şeylerin yeşilliği Ev bahçesi Hıyar hıyar tarlası Ip ip bükmek Karpuz karpuz toplamak Kavun kelek kelek tarlası meyve toplamak Mısır pirinç Salatalık Salatalık tarlası Sebze sebze toplamak Sebzeli yer Sera susam Tahıl ekmek Tarla tarlayı ölçmek Verimli toprak Yangın Yer Yeşil Yeşil arpa Yeşil bakla Yeşil buğday Yeşil darı Yeşil pirinç Yeşil susam Yeşil tarla Ziraat ölçmek ölçü