Rüyada Yokuşa çıkmak görmek

Yokuşa çıkmak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Çıkmak : Rüyada insanın, dağ, yokuş, tepe, baca vs. gibi yerlere çıkması, arzu ettiği maksadına kavuşmasına delâlet eder.
Sarp yokuşa çıkmak : Rüyada sarp bir yokuşa çıkmak, bazan da ilme çalışmaya, güzel bir siyaset tatbik etmeye, hikmetli bir şeye kavuşmaya, güzel bir yol takip etmeye, sözünde durmaya, veya. iyi bir muamele yapmak suretiyle rüya sahibinin kadrinin yükselmesine delalet eder.
Yokuşa çıkmak : Rüyada ihtiyacı için sarp bir yokuşa çıktığını gören kimse, rüyada azmi nisbetince dünya veya ahiretini kazanmaya gayret gösterir.
Bazan da sarp yokuş kalın kafalı bir kadına veya gönül okşamak suretiyle yola getirilen zorba adama delalet eder.
Bazan sarp yokuş kendilerinden mal ve cam hakkında emniyet edilmez arkadaş ve ortağa delalet eder.
Bazan da sarp yokuş: «Fakat o sarp yokuşa saldıramadı.» (Sure-i Beled, ayet 11.) mealindeki ayetin işaretine göre kişiyi tehlikelerden kurtaran bir işe delalet eder.
Bazan da sarp yokuşlar, hayırsız, sıkıntılı ve tehlikeli şeylere delalet eder.
Oraya çıkmak da böyledir.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağaca çıkmak baca bacaya çıkmak Çatıya çıkmak Dağ Dağa çıkmak Dağa tırmanmak Dağcılık Dağcılık yapmak Göğe çıkmak Gökdelene çıkmak Kaleye çıkmak Kaya Kayalara çıkmak Kayalık Kuleye çıkmak Minare Minareye çıkmak Sarp Sarp yokuş Tavana çıkmak Tepe Tepeye çıkmak Tırmanmak Yokuş Yokuşa çıkmak Zirve