Rüyada Bakla görmek

Bakla ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Bakla : Görülen bakla yaş ise, üzüntü ve kedere, kuru ise, sevinç ve bolluğa, büyüyüp gelişen mala delalet eder.
Bakla : Bazıları, isminden dolayı bakla, kıllete (azlığa) delalet eder, demişlerdir.
Bakla ve kabak ile süt pişirmek : Bakla, kabak ve bunlara benzeyen sebzelerle pişirilen süt soyca olan karışıklığa ve güzel görülen bid'atlara delalet eder.
Ekşili sebzeler : Kendisine sebze, bakla ve salatalık gibi ekşili olan sebzelerin verildiğini gören, sevdiğinden düşmanlık görür ve kalbinde buğz ve adavet meydana gelir.
Saçının bakla olması : Bundan dolayı saçının baklaya döndüğünü gören kimsenin malında noksanlık olur ve fakirliğe düşer.
Yaban kirazı öğütmek : Yaban kirazı, çöğen otu, acı bakla, hatmi çiçeği ve kına ağacı gibi şeyleri öğüten değirmeni görmek, temizliğe, üzüntü, keder ve hastalıkların gitmesine, borçları ödemeye delalet eder.
Yeşil bakla : Yeşil baklalar rızka, giyeceğe ve temizliğe delalet eder.
Ziraatta yeşil : Ziraatın hepsinde görülen yeşillik islamdir.
Bu isterse buğday, arpa, susam, pirinç, darı ve bakla yeşili olsun bir kimse bir yere malik olduğunu ve o yerin cevheri bitki yeşilliğinde olsa, bu yeşillik ancak islamdir.

Pratik yeni tabir sistemi: Bakla bakla yemeği bakla öğütmek barbunya Bardak Buğdayi arpa çiçek çiçek öğütmek Çiftlik çöğen otu Darı Ekşi Elbise ve başka şeylerin yeşilliği et yemeği fasulye Hediye Ikram Kabak Kiraz kiraz öğütmek kuru fasulye Kına kına öğütmek Mısır ot öğütmek pirinç Salatalık Sebze sebze yemekleri Sebzeler Su değirmeni susam süt pişirmek sütlü yemekler Tarla taze bakla yemeğe süt katmak Yeşil Yeşil arpa Yeşil bakla Yeşil buğday Yeşil darı Yeşil pirinç Yeşil susam Yeşil tarla Ziraat