Rüyada Ölüm görmek

Ölüm ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Cenazenin arkasından gitmek : Cenazenin arkasından gittiğini gören kimse dini bozuk olur.
Feryad edip bağırarak : Bir kimse rüyada feryad edip bağırarak, birisinin ölümünü ilan etse, eğer o adam maruf bir adamsa, o kimsenin o ölünün arkasında bir musibete düşmesine delalet eder.
Ruhun cesedden çıkarılması : Rüyada ruhun cesedden çıkarıldığını görmek, emanetleri sahiplerine vermeye veya hastanın hastalığından yahut hapis kimsenin hapislikten kurtulmasına delalet eder.
Ruhun cesetten çıkarılması : Bazan ruhun cesedden çıkarıldığını görmek, rüya sahibinin görüşemediği kimselerle görüşmesine delalet eder.
Yaşarken ölü olmak : Sağ olan bir kimsenin rüyada ölü olduğunu görmek, o kimsenin hayatında elde edeceği nasibidir, ölü olan bir kimse, rüyada sağ görülse, o ölü ahirette büyük bir nasibe nail olur. Zira bir şey kendi zıddının güzelliğini ortaya koyar.
Ölmek : Bir kimse rüyada, ölerek defnedildiğini görse, uzak bir yolculuğa çıkar ve orada mala nail olmaktan mahrum olur.
Ölmek : Eğer kabre girdikten sonra öldüğünü görse, kendisine yapılan o zulümden ölür. Eğer ölmezse zikredilen zulüm ve kederlerden hapisten kurtulur.
Ölü için ağlamak : Rüyada ölü üzerine feryad ederek ağlamak, va'za delalet eder.
Ölüm : Bazen de , rüyada ölüm; aşka ve sevgiliden uzaklaşmaya delalet eder. ölümden sonra hayat, aşıkın maşukuna kavuşmasıdır.
Ölüm anı : Rüyada halet-i nezi görmek, dinde münakaşaya veya Kur'an-ı Kerim'de şüphe etmeye delalet eder.
Bazan da ölüm anını görmek, misafiri hazırlamaya ve bekarın evlenmesine, bir evden diğer bir eve, bir sanattan diğer sanata nakletmeye delalet eder.
Bazan da ölüm anını görmek, borcu ödemeye, haklardan istifade etmeye ve hanımları boşamaya delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağşlama Arkadan gitmek Bağırmak Cenaze Cenaze merasimi cenaze namazının kılınması Cenazenin arkası cesed Cinayet Defnedilmek Feryad Feryad etmek Gitmek gömülmek Gözyaşı halet-i nezi Hayat Ilan etmek Kabir kabre girmek kabre konulmak Kefen kefenlenmek Muhabbet ruh Ruhun bedenden çıkması ruhun çıkması ruhunu teslim etmek Sela Sela okumak Tabut yaşamak Yürümek Zıt şeyler Ölmek Ölü ölü olmak Ölü üzerine ağlamak Ölüm Ölüm anı Ölüye ağlamak