Rüyada Yağ görmek

Yağ ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Adamın başını yağlamak : Bir kimse bir adamın başmın bilinmeyen bir yerine yağ sürdüğünü görse, o adam o kimsenin yaltakçılık ve lülesinden kendini korusun.
Başına yağ sürmek : Bundan dolayı çok miktarda başına yağ sürdüğünü gören kimse üzüntülü olur. Sürdüğü yağ normali aşmamışsa, bu rüya zinettir.
Başına yağ sürmek : Bazıları da bir kimse rüyada başına yağ sürse o kimse reisine yaltakçılık yapar, dediler.
Bitki yağı : Ot, çiçek, yemiş ve hububattan çıkardan yağların tabirleri de böyledir.
Bulanık kandil yağı : Kandilin yağının bulanık olduğunu görse, o kimsenin kanında bir bozukluk meydana gelir. Eğer fitilde bir bulanıklık görse, o kimsenin vücudunun nemi de bozulur.
Helva : Rüyada helva görmek dinde ihlâsa, hapisin kurtuluşuna, yolcunun dönmesine, hastanın şifa bulmasına, bekârlar için evlenmeye, hidayet ve tevbeye, ilim ve Kur'ân'a, yeni evlâda, iyi hizmetçilere ve helâl rızıklara delâlet eder.
Hurma yağı : Hurma yağı, miras malıdır.
Hurma yağı : Bu rüya bazan da ayrılığa yahut helâl malın başına, güç ve müşkül şeyin kolay olmasına, gençliğe ve halin iyi olmasına, bir yerden diğer bir yere nakletmeye, yakında doğmuş bir çocuğa, yahut ana karnmda yaratılışı tamamlanmış ve düşürülmüş bir çocuğa delâlet eder.
Içyağı : Rüyada eti yenen hayvanın içyağını görmek, daimi rızka ve faideli elbiseye delalet eder.
Insanları yağlamak : Elinde bir yağ şişesi olup bununla insanları yağladığını gören kimsenin yaltakçı, koğucu yahut yalan yere yemin edici birisi olmasına delalet eder.
Kandil yağı ve fitilinin mahvolması : Bir kimse rüyada yağ ve fitilin, kandil kabında mahvolduklarını görse, o kimsenin hayatı mahvolup gider. Yağ ve fitilin temiz olduğunu görse, hayatı temiz, kirli olduğunu göıse, hayatı da üzüntü, keder ve ıstırap içinde geçer.
Kir ve pas : Eğer kir ve pas yağlılığından dolayı dünyanın emtia ve eşyasına nisbet edilirse, rüya sahibinin dünyasmın bozulmasına delalet eder.
Köpek eti : Köpek etiyle beraber yağ da bulunursa haram mal kazanmaya, yağsız ise, fakirlik ve mahrumiyetle beraber bayağı bir kazanca delalet eder.
Kötü kokulu yağ : Eğer yağm kokusu çirkin olursa, koku ve kuvveti nisbetinde kötü isimle yad edilmeğe delalet eder.
Kötü kokulu yağ : Kötü ve çirkin kokulu yağ kötü isimdir. Bazıları da zina eden bir kadın veya fasık bir kimsedir, dediler.
Misk kedisi yağı : Rüyada bu yağı görmek, kar ve faydalı emlaka, yahut meyvesi toplanılan bostana, ya da alimlerden güzel ilme delalet eder. Bu yağ, hayvan derilerinden elde edilen rızka ve kazançlı ticarete de delalet eder.
Yağ satan kişi : Yağ satan kimse, erkeklerin mallarım biriktiren kimseye delalet eder. Zira yağ maldır.
Yağ satmak : Rüyada yağ sattığını gören kimse, bir faydaya nail olur ve zengin bir kimsenin himayesinde geçinir.
Yağ satıcısı : Rüyada yağ satıcısını görmek, büyük alime ve faziletli ilim adamına, ilim ve malda halk ile ortak olan kimseye delalet eder.
Yağ satıcısı : Yağ satıcısı, kendisinin himayesinde bulunan adamlarmı doyuran sürurlu, zengin ve mal sahibi bir kimsedir.
Yağcı : Yağcıyı görmek, yaltaklığa, güler yüzlülüğe, güzel söz söylemeğe, sözünden dönmeye delalet eder. Bu rüya, Bazen de izzete ve gaiip gelmeye delalet eder.
Yağlanılacak yağ : Rüyada görülen zeytin yağından başka başka yağlanılacak yağların hepsi, üzüntüdür.
Yağı suyla karıştırmak : Bir kimse yağı bir kap içerisinde su ile biriktirirse, meşakkatsiz mala nail olur.
Yağın içinde güzel koku olması : Yağm içinde misk yahut güzel kokulu şey görse, rüya sahibinin kendisinde olmayan bir şey ile methedilmesine delalet eder.
Yarık kandil kabı : Kandil kabının yarık olduğundan dolayı içindeki yağın aktığını görse, —devam eden ishalhk gibi— ölünceye kadar iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanır.
Zambak ve yasemin yağı : Rüyada zambak ve yasemin yağıyla yağlanmak, güzel isme, halk içinde temiz şöhrete delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: badem yağı banyo yağı Baş başı yağlamak başına yağ sürmek başını yağlamak Biriktirmek bitik pil Bitki yağı bozuk yağ boş pil Bulanık Bulanık yağ çatlak kap ceviz yağı çiçek çiçek yağı Dükkan eti yenen hayvan Fitil Güzel koku Hayvan yağı Helva Helva karmak Helva yemek Hurma Hurma yağı Içyağı Irmik helvası kandil fitili Kandil konulan kab kandil yağı Kap karınca yağı karınca yağı satmak Kir kirli yağ kokulu yağ kuruyemiş yağı kırık kap kötü kokulu yağ Kötü yağ lavanta yağı Macun mahvolmak margarin Market meyve yağı misk Misk kedisi Misk kedisi yağı misk yağı Ot ot yağı Pas pil bitmesi Pişirmek saça yağ sürmek saçını yağlamak Seker Su Sürülecek yağ sıvıyağ temiz fitil temiz yağ tereyağı tereyağı satmak Un Vücut yağı Yağ yağ biriktirmek Yağ satmak yağ satıcı yağ satıcısı yağ sürmek Yağ yapan kişi yağ şişesi yağa misk katmak Yağcı yağlamak Yağlanmak Yağlayıcı yağlı elbise yağlı et yağsız et yağın akması Yarık kap yasemin yasemin yağı Zambak zambak yağı zeytin yağı zeytin yağı satıcısı zeytinyağı satmak