Rüyada Yeşillik görmek

Yeşillik ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Bahçede olmak : Bir kimse bir bahçe içerisinde olduğu ve onun meyvelerinden yediğini görse, eğer bu rüya hac zamanında ise ya da o bahçede ezan okunsa, o kimse hacca gider.
Ve bu rüyayı kafir görse Müslüman olur.
Günahkar bir kimse görse teybe istiğfar eder.
Eğer bunlardan değilse, rüyayı gören, cuma namazı veya cenaze namazı kılmak gibi hayırlı bir iş yapar.
Başkasının yeşilliğini ölçmek : Sahibini tanımadığı halde yeşillik bir yeri ölçtüğünü gören kimsenin ibadet sahibi birisi olduğuna; eğer birisinin evini ölçtüğünü görse o kimse o adamın halini sormasına delalet eder.
Çayırlık : Rüyada çayırlık bir yeri görmek, zahmet çekilmeden elde edilecek rızka veya zahmeti az olan hanıma veya manevi ilme ya da devam eden sadakaya delalet eder.
Çayırlık : Bazan da çayırlık, hazine ve pazar gibi kendisine dünya malı elde edilen yere delalet eder.
Ot toplamak : Rüyada çayırlık veya otluk bir yerde ot topladığını veya yediğini gören kimsenin, durumuna bakılır, eğer o kimse fakirse zengin olur. Zengin ise, zenginliği artar. Eğer dünyadan sevgisini kesmiş ve takva yolunu seçmiş bir kimse ise, dünya zinetlerine aldamr ve yine ona meylederek eski durumuna döner.
Sulu yeşil alan : Rüyada su ile yeşilliğin bir arada olması üzüntü ve kederin gitmesine delâlettir.
Yeryüzünün yeşermesi : Rüyada yeryüzünün yeşerdiğini görmek, hanımının hamile olduğuna ve «Fakat biz üzerine suyu indirdiğimiz vakit o harekete gelir, kabarır her güzel çiftten nice nebat bitirir» (Sure-i Hac, ayet 5) mealindeki ayet işaretince çocuk sancısından dolayı kıvranmaya delalet eder.
Yeşil ekin başağı : Rüyada yeşil ekin başağı görmek, bir biri üzerine yığılmış maldır.
Yeşilden kuru yere : Bir kimse rüyada çimenli ve sulu yerden kirli ve tozlu bir yere çıksa, o adam sünnetten bid'ata, yahut ibadetten masiyete. geçer.
Yeşillik : Rüyada görülen ve tanınmayan çayırlı ve çimenli ve sulu yerler din ve islamdır.
Yer yüzünde görülen her yeşilliğin tabiri de böyledir.
Bazıları da, bir kimse rüyada çayırlı ve çimenli yer görse, o kimse aniden rahatsızlanır, dediler.
Yeşillik ve sulu yerler : Yeşillik ve sulu yerler dünyaya ve dünyanın ziynetine, mal ve çeyizi çok olan zevceye delalet eder.
Nebatat ancak yeşillikle bilinen meçhul bir çayır, islama delalet eder.
Bazan da bu rüya, peygamberimizin kabri şerifi, zikir halkası, hayırlı topluluklar, hayırlı kimselerin kabri ye Allah-u Teala Hazretleri'ne ibadet edilen faziletli bir yere delalet eder.
Bazan da çimenlik yerleri görmek, Kur'an-ı Kerime, ilim ve hikmet kitabına, bazan da cennete delalet eder.
Ölü güzel bahçede ise : Bir ölünün rüyada güzel bir bahçede görülmesi onun cennette olmasına delalettir.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağaçlar Arazi arazi ölçmek Bahar Bahçe Bahçede gezmek Bahçede olmak Bahçeler Başak Buğday Buğday başağı Çayır Çayırlı çayırlık çiçek toplamak çiçek yemek çim toplamak çim yemek Çimen çimen toplamak Çimenli Çimenli ve sulu yerler Çimenlik çimli arazi Dinlenme tesisi Dinlenme tesisleri ekin başağı Güzel bahçe güzel kokulu ot Havuz ilk bahar Kirli yer Koru Kurak bölge Kuraklık Meyve yemek Orman Ot ot toplamak ot yemek Otlar otlu tarla Otluk Ova Park Pikniğe gitmek Piknik yapmak Su Tatil köyü Tozlu yer Yerin çimenle kabarması yeşermek Yeşil alan Yeşil bahçe Yeşil başak Yeşil ekin Yeşil ekin başlığı Yeşil ova Yeşil tarla Yeşillik ölçmek ölçü Ölü